مجلس به دنبال راهی برای پاسخگو کردن شورای شهر!

در حال حاضر تنها دیوان محاسبات اداری کشور قدرت نظارت بر شوراها را دارد که البته این نهاد نیز تنها به محاسبات مالی شوراها رسیدگی می کند.

مجلس به دنبال راهی برای پاسخگو کردن شورای شهر!

تیتر شهر نوشت: تخلفاتی که اخیرا در برخی شوراهای شهر در کشور روی داد و دامنه تخلفات مالی را به پارلمان‌های شهری هم کشاند، نشان داد که قوه نظارتی در شورای شهر تاکنون در کشور ما ضعیف بوده و نیاز است از ظرفیت‌های موجود در بخش نظارت بهره برد.


در حال حاضر تنها دیوان محاسبات اداری کشور قدرت نظارت بر شوراها را دارد که البته این نهاد نیز تنها به محاسبات مالی شوراها رسیدگی می کند و برای نظارت بر همه امور شورا به ویژه در بخش تخلفات مالی و اداری با کمبود هایی روبرو است.


دیوان محاسبات اداری کشور به سبب تعدد وظایف و درگیری‌هایی که دارد نتوانسته تاکنون به خوبی در عرصه شوراها نظارت کافی داشته باشد و از همین رو نیاز به ورود یک قوه یا نهاد نظارتی قوی‌تر در امرو شوراها ضروری می‌نماید.


از همین رو در حال حاضر طرحی در مجلس شورای اسلامی مبنی بر نظارت نمایندگان مجلس بر اعضای شورای شهر، در دست تهیه است که براساس آن نمایندگان اختیار نظارت بر اعضای شورای شهر را خواهند یافت.


به گفته لطفی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، اکنون مجلس به دنبال ساماندهی نحوه نظارت نمایندگان بر بخش‌های اجرایی کشور است و فرآیند جدیدی را طراحی می‌کند.


وی گفت: نظارت نمایندگان به قبل از انتخاب اعضای شورای شهر برنمی‌گردد، بلکه مراجع قانونی، شورای نگهبان و هیأت‌های بازرسی این کار را انجام می‌دهند، اما نظارت پس از انتخاب آنها و روی عملکردشان است.


این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: این ابهام وجود دارد که نمایندگان تهران نمی‌توانند به عملکرد اعضای شورای شهر تهران ورود کنند، چرا که اکنون فقط دیوان محاسبات آن هم بخش مالی آن ورود می‌کند و این دیوان نه فرصت کافی را دارد و نه ابزار کارشناسی که نظارت دقیقی داشته باشد.


وی گفت: مجلس باید به این موضوع ورود کند و نحوه نظارت بر تمام امورات را تعیین تکلیف کند. با انجام این کار، تمام موضوعات و بحث‌های تخلفی حل می‌شود.


لطفی گفت: در حال حاضر اگر نمایندگان تهران بخواهند به عملکرد شورا ورود کنند، تنها راه، تحقیق و تفحص از شوراست که آن هم ماه‌ها و سال‌ها طول می‌کشد، اما اگر ابزار قوی‌تری وجود داشته باشد و مجلس دست نمایندگان را باز بگذارد راحت‌تر می‌توانند نظارت داشته باشند.


لطفی گفت: با این اقدام، اختیارات اعضای شورای شهر هم علاوه بر اینکه کاهش می‌یابد، آنها را در مقابل نمایندگان مجلس پاسخگو می‌کند.


انتهای پیام

نظرات

ارسال نظر

نظرات بینندگان
انتشار یافته: 0
پر بازدیدترین خبرها
در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام شورا 96