شورا نهادی اجتماعی است/گرایشات سیاسی نباید دربدنه شوراها نفوذیابد

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: گرایش و تفکر سیاسی نباید در وظایف اصلی شورا وارد شود و اگر اعضای شوراهای اسلامی به دنبال سیاست هستند از شورا کناره گیری کنند.

شورا نهادی اجتماعی است/گرایشات سیاسی نباید دربدنه شوراها نفوذیابد

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی نیک کردار در همایش پاسداشت روز ملی شوراها که امروز چهارشنبه در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: صدور فرمان تشکیل شوراها در نهم اردیهشت ۵۸ از سوی امام راحل(ره) نشان از نگاه ویژه بنیانگذار کبیر انقلاب و جمهوری اسلامی ایران به اداره امور توسط مردم دارد.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه ۱۷ سال از تولد شوراها در کشور می‌گذرد، افزود: اکنون دوران بلوغ شوراست و اقتضای این دوران عاقلانه، خردمندانه، دلسوزانه کار کردن است و همه شورائیان صاحب تجربه‌اند.

نیک کردار با بیان اینکه در سراسر کشور ۱۱۷ هزار نفر عضو شورا هستند، گفت: بخش مهمی از نقص های امور اجرایی شورا به قانون برمی‌گردد و لازم است تا در قانون مربوطه بازنگری لازم صورت گیرد همچنانکه این مهم در دست انجام است.

شوراهای اسلامی شهر و روستا باید مطالبه گر باشند

وی با اشاره به وجود ۱۵۹۷ دهیار در استان افزود: هم اکنون ۳۸ هزار روستا دارای شورا داریم و۱۳۰۰ شهرداری در استان وجود دارد که شورا در اداره امور آنها نقش دارد و اکنون ۱۵۰۰روستای بالای ۲۰ خانوار در استان همگی شورا دارند و در مجموع ۵ هزار نفر در استان متولی شورای روستاها و شهرها هستند.

نیک کردار با اشاره به سابقه فعالیت شهرداری‌ها از سال ۱۲۹۸ گفت: شورا در اداره امور کشور مشارکت وسیع دارد و پل ارتباطی مردم و دولت است.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه مطالبه گری را از خصوصیات لازم برای شورا ذکر کرد و افزود: با وجود شورا برنامه ریزی ها از سطح پایین به بالا انجام  و امکان برنامه ریزی برای اجرای پروژه ها و طرح ها از شورا به سطح بالای کشور وجود دارد.

وی ناآگاهی نسبت به قوانین شورا و شهرداری را از گرفتاری ها و مشکلات این حوزه برشمرد و گفت:  بخش دیگری از مشکلات ما ضعق قانون است و از سوی دیگر برای امسال و طی اخذ مجوز از وزارت کشور بحث آموزش شورایی ها در موسسه علمی – کاربردی در دستور کار قرار دارد.

نیک کردار در ادامه شورا را نهادی اجتماعی دانست و تاکید کرد: شورای نهادی خدمت رسان در بخش های اجتماعی و فرهنگی است و ربطی ندارد که شورایی ها در دسته بندی های مخرب سیاسی شرکت کنند.

دغدغه مقام معظم رهبری رفع مشکلات اقتصادی کشور است

وی افزود: گرایش و تفکر سیاسی نباید در وظایف اصلی شورا وارد شود و اگر اعضای شوراهای اسلامی به دنبال سیاست هستند از شورا کناره گیری کنند.

نیک کردار بیان کرد: اعضای شورا باید بدانند که در مقابل خداوند متعال و تمام مردم مسئول‌اند و رسالت خدمت رسانی نباید در حاشیه قرار گیرد.

وی گرایش به مهاجرت را از مشکلات فعلی روستاهای استان دانست و گفت: مهمترین مسئله استان بیکاری و مشکلات اقتصادی است  و مهمترین دغدغه مقام معظم رهبری نیز رفع مشکلات اقتصادی نظام است همچنانکه در دو سه سال اخیر بشدت بر روی امر اقتصاد مقاومتی تاکید دارند.

نیک کردار با بیان اینکه بیکاری در استان کرمانشاه بیداد می کند، گفت: اگر مشکل بیکاری حل شود مسائل دیگر همچون فساد، خودکشی، مهاجرت و... حل می شود و همه باید تلاش کنیم تا با اجرای پروژه ها و سرمایه گذاری وضعیت استان بهتر شود.

تخصیص ۷۲ میلیارد تومان اعتبار برای دهیاری های استان کرمانشاه

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه انتخاب دهیار و شهردار، برنامه ریزی برای دهیاری ها و شهرداری ها و نیز نظارت بر کار دهیاری و شهرداری ها را سه وظیفه شوراها ذکر کرد و گفت: دخالت در امور اجرایی توسط شورا خلاق قانون است.

نیک کردارافزود: بخش قابل توجهی از اعتبارات عمرانی کشور در اختیار شهرداری ها است به طوریکه رقم اعتبارات شهرداری بیشتر از مبلغ ۵۷ هزار میلیاردی است که دولت برای کل کشور در نظر گرفته و لذا باید تلاش شود تا از این بودجه و اعتبار به نحو صحیح استفاده شود.

وی از تخصیص ۷۲ میلیارد تومان اعتبار برای دهیاری های استان کرمانشاه برای امسال خبر داد و گفت: باید از این بودجه عظیم نهایت استفاده به عمل آید.

نیک کردار افزود: سال گذشته سال سختی بود و از اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی که برای استان در نظر گرفته شد تنها شاهد تحقق ۱۵۰ میلیارد بودیم و ۳۵۰ میلیارد نقدینگی نداشتیم.

وی بیان کرد: سال گذشته برای دهیاری ها و شهرداری ها ۱۸۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که متاسفانه اصلا محقق نشد اما امسال از اعتبارات عمرانی استان سهم شایسته ای به دهیاری ها و شهرداری ها تعلق گرفته و در سفر هیئت دولت نیز تلاش می کنیم این اعتبارات افزایش یابد.

باید جوان گرایی در شوراها ترویج و تقویت شود

نیک کردار افزود: بیمه روستاییان نیز اقدام شایسته ای بود و در اینخصوص مقر شد تا هر خانوار روستایی تا سقف ۲۰ میلیون زیر چتر بیمه قرار گیرد.

وی خواستار استفاده ازنیروهای جوان در تشکیلات شورا ها شد و گفت: باید جوان گرایی در شوراها ترویج یابد و بزرگان و پیران روستاها را مجاب کنید تا از جوانان حمایت کنند.

نیک کردار در خصص آب هرستان هرسین گفت: افزایش بارندگی ها سبب گل آلود شدن آب سراب ها می شود و در تلاش هستیم تا مشکل آب شهرستان هرسین برطرف شود اما لازم به ذکر است که این شهرستان از سیستم تصفیه خانه برخوردار است.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه بیان کرد: در حال حاضر ۱۲ تانکر در شهرستان هرسین برای مردم در نظر گرفته شده و کدورت آب نیز از عدد ۵۰۰ به ۱۵ رسیده است.

نیک کردار اما در خصوص بیماری تب برفکی دام در استان کرمانشاه گفت: در استان ۴ میلیون رأس دام سبک و ۷۰۰ هزار رأس دام سنگین داریم و بیش از یک میلیون رأس نیز مایه کوبی شدند و تلفات این بیماری به چند هزار رأس هم نرسیده است.

انتهای پیام

نظرات

ارسال نظر

نظرات بینندگان
انتشار یافته: 0
پر بازدیدترین خبرها
در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام شورا 96