ارزیابی تغییر آرایش انتخابات شورای شهر لبنان، بر آرایش سیاسی

در آستانه برگزاری انتخابات شورای شهر لبنان، شاهد تحولاتی در آرایش انتخاباتی جریان‌ها و جناح‌های شرکت کننده در آن هستیم که پیش‌بینی می‌شود، بر آرایش سیاسی در لبنان نیز تاثیر بگذارد.

ارزیابی تغییر آرایش انتخابات شورای شهر لبنان، بر آرایش سیاسی

ه گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، با وجودی‌که لبنان به زمان برگزاری انتخابات شورای شهر در 8 می آینده نزدیک می‌شود و با آنکه داده‌ها و حقایق موجود تاکید می‌کند که این انتخابات برگزار خواهد شد، با این حال اغلب لبنانی‌ها این امر را باور ندارند و با آن با بی‌اعتنایی برخورد می‌کنند.

پایگاه خبری لبنانی «النشره» تاکید می‌کند، ریشه این تعامل در این است که لبنانی‌ها بر این باورند که محافل سیاسی این کشور خواهان برگزاری این انتخابات نیستند و منافع آنها در ادامه شورای شهر کنونی همانند پارلمان لبنان هستند.

با این حال هیچ‌یک از این محافل جرأت بیان چنین خواسته‌ای را ندارند، چون می‌دانند، این اقدام به اعتراض‌های گسترده مردمی مواجه خواهد شد، علاوه بر اینکه معادلات حاکم بر میدان به سود تمدید دوره این شوراها نیست.

این ملاحظات موجب شد تا از زمان آغاز تدارک وزارت کشور برای برگزاری انتخابات و تشکیل فهرست‌های انتخاباتی، شاهد افزایش تدریجی توجهات و نگاه‌ها به موضوع انتخابات باشیم، لذا پیش‌بینی شده، ظرف روزهای آتی تحرکات و محافل سیاسی و اجتماعی برای حضور در انتخابات افزایش بیشتری یابد.

نگاهی گذرا به فهرست‌های انتخاباتی تشکیل شده تاکنون و ائتلاف‌های درحال تشکیل در مناطق مختلف به این نکته اشاره می‌کند که رقابت‌های انتخاباتی همانند دوره‌های سابق نبوده و به تبع آن نتایج انتخابات نیز همانند دوره قبل نخواهد بود.

در این تردید نیست، انتخابات شورای شهر فرصتی برای رای دهندگان لبنانی است تا با انتخاب نامزدهای شایسته و با کفایت، زمینه رشد و توسعه مناطق مختلف و دستیابی به راه حلی برای بحران زباله‌ها را فراهم کرده، نقش شورای شهر را احیا کنند.

کارشناسان بر این باورند، انتخابات شورای شهر لبنان موجب شکل گیری معادلات جدیدی در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی این کشور خواهد شد و تاثیر غیر قابل انکاری بر روند انتخابات در لبنان به شرح زیر خواهد گذاشت:

یک: تغییر موضع افکار عمومی در قبال سیاست‌های طبقه حاکم بر لبنان، به ویژه پس از برملا شدن پرونده‌های فساد اداری و حکومتی

دو: وجود نشانه‌هایی که تاکید می‌کند، در این دور از انتخابات منابع مالی نقش محدودی یا حداقل بسیار کم اثرتری نسبت به انتخابات دوره‌های پیشین دارد. این موضوع موجب شده تا برخی از جریان‌ها و نیروهای سیاسی که در دوره‌های قبل هزینه‌های قابل توجهی را صرف حضور در عرصه انتخابات می‌کردند، در این دور از چنین سرمایه‌گذاری‌هایی اجتناب کنند که بالطبع بازتاب‌های‌ آن، بر نتایج انتخابات نیز تاثیر خواهد گذاشت.

سه: کاهش تنش‌ها و تعصب‌های طایفه‌ای و مذهبی که تاثیری منفی بر روند دموکراتیک انتخابات می‌گذارد و اجازه انتخاب گزینه‌های شایسته‌تر و با کفایت‌تر به دور از جناح بندی‌های طایفه‌ای و مذهبی را به رای دهندگان لبنانی می‌دهد.

انتهای پیام

نظرات

ارسال نظر

نظرات بینندگان
انتشار یافته: 0
پر بازدیدترین خبرها
در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام شورا 96